Jak bojovat s línáním domácích mazlíčků?
Pokud máte domácího mazlíčka s chlupatým kožíškem, už pro vás jistě není žádné překvapení, že najdete chlup v jídle nebo na čerstvě vypraném svetru. Ovšem určitě stále dokola přemýšlíte, zda by nebyla možnost, jak línání vašeho miláčka alespoň usměrnit.
Je jedno, jestli je váš mazlíček dlouhosrstý nebo krátkosrstý, nic se nemění na skutečnosti, že na podzim a na jaře celá situace ještě graduje a vy pomalu nestíháte vysávat. Na jednu stranu byste svého domácího mazlíčka za nic nevyměnili, na druhou stranu už toho věčného vysávání máte dost.
Co vlastně může za línání?
Pokud s vámi žije váš čtyřnohý kamarád v bytě celoročně, pak se sezónní línání nemusí do takové míry projevit. Ovšem zvířata línají v podstatě po celý rok a tak si většího množství vypadaných chlupů vlastně nemusíte ani všimnout. Sezonní línání ovlivňuje hned několik faktorů, v první řadě je to délka dne, či spíše počet hodin, kdy je světlo, dále to může být teplota.
Prevence proti přílišnému vypadávání ochlupení
Kůže je největší orgán lidského i zvířecího těla, kde hraje významnou roli tzv. lipidová vrstva, která pomáhá udržovat kůži hydratovanou a zdravou. Téměř většina bílkovin, které zvíře přijme ve stravě se tak využije právě na udržení zdravé kožní bariéry. Proto je v tomto případě strava nedílnou součástí správné péče o vašeho miláčka. Strava by měla být bohatá na aminokyseliny a dobře stravitelná. Nezbytné jsou ale i další vitamíny v podobě skupiny A a B, omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin a zinku.
U koček a psů je navíc potřeba dodávat i vitamín D, který si díky husté srsti tělo nedokáže samo vytvořit. Kočkám dodáváme i vitamín A, který si jejich tělo nedokáže z rostlinného betakarotenu samo vytvořit. Pokud tedy chcete, aby váš domácí mazlíček byl plný energie a vitality a jeho srst byla zdravá a lesklá, na jeho stravě stejně neušetříte.