Dům a byt

Co je to provětrávaná fasáda


Znáte to alespoň trochu na Kladensku? Pokud ne, pak vám vřele doporučujeme tuto oblast navštívit, Kladno je obklopeno lesem, je to odtud jen malý kousek k řece Berounce a do Křivoklátských lesů – do překrásné rekreační lokality a objevíte tu také v některých obcích domy vystavěné z opukového kamene. Některá stavení mají dokonce záměrně odebranou fasádu, aby struktura kamene na dotyčné stavbě dobře vynikla a zachoval se tím ráz původně zamýšlené stavební technologie.

lešení na stavbě

Kdybyste zavítali do Buštěhradu, například do místa zvaného „na skalách“ nebo „na skále“, v ulici Sladkovského, objevíte tu v čísle popisném 219 opukovou stavbu, která byla zhotovena velmi důmyslným způsobem – dům je postaven tak, že tvoří dva obvodové pláště od sebe oddělené vzduchovou mezerou. Jinými slovy uvnitř obvodového opukového zdiva se nachází asi deset centimetrů silná vzduchová bublina. Ta působí jako skvělý tepelný izolant a zároveň funguje jako odvětrávací šachta, která brání vzniku plísní a hniloby uvnitř zdiva.

lešení u domu

Na podobném principu jsou dnes založené provětrávané fasády z Olomouce. Funguje to tak, že mezi fasádní izolační hmotou a vnějším okrasným obkladem vzniklá vzduchová mezera nasává vzduch takzvaným komínovým efektem, takže zajistí vynikající provětrávání pláště budovy. Proudění vzduchu se postará o nasávání vlhkosti ze zdiva a její vytažení do vnějšího prostředí, tím pádem je v domě lepší klima, netvoří se tu plísně a lidé tu mohou žít zdravěji, než v jiných typech fasád.

Provětrávané fasády se hodí do mnoha typů staveb, objevují se na rodinných domech, v rekreačních nemovitostech a také v průmyslových stavbách, ve sportovních areálech, obchodních centrech, v budovách úřadů či zdravotnických zařízení, je to zkrátka univerzální technologie využitelná v praxi takřka všude. A možná, že ji v budoucnu využijete i vy.