Nezařazené

Pergola svépomoci

Pokud nechcete, aby na vás na zahradě příliš pražilo slunce nebo naopak aby na vás pršelo, měli byste si pořídit kvalitní zastřešení, které by vás mělo ochránit před většinou nešvarů, které příroda dokáže vykouzlit. Zastřešení může mít celou řadu podob, ale v případě, že se nechcete pouštět do kdovíjak složitého projektu, vaše volba by měla padnout na pergolu. Jedná se o jednoduchou konstrukci, která se používá na zahradách a v parcích už tisíce let. Navíc si můžete pergolu postavit sami svépomoci.

zahradní pergola

Každá správná pergola je samozřejmě ze dřeva. Tento materiál je nejen pevný, ale také poměrně odolný. Jednotlivé dřevěné dílce je však nutné po dostavení ještě opatřit speciálním nátěrem, který zmírní negativní vlivy ostrých slunečních paprsků i vody. To ale předbíháme. Nejdříve je nutné začít se samotnou stavbou. K tomu budete potřebovat kvalitní základnu. Tu si můžete vytvořit z betonových kvádrů, tedy tradičně, ale můžete na to jít trochu od lesa a pergolu připevnit k zemi pomocí zemních vrutů. Ty fungují stejně dobře jako betonové podloží jen s tím rozdílem, že práce s nimi je daleko jednodušší a jsou navíc levnější.

Pak už je nutné postavit samotnou konstrukci. Ať už má být, jakkoliv velká, neměli byste se do tohoto podniku pouštět sami, ale vzít si k ruce alespoň jednoho člověka. Občas je totiž potřeba najednou více rukou, a to i u jednoduché pergoly.
schody do pergoly
Když budete mít projekt zpracovaný dostatečně kvalitně a konstrukce nebude kdovíjak složitá, můžete ji mít hotovou během jediného víkendu. S více lidmi a kvalitními nástroji to můžete zvládnout i za jeden den. Mějte však na paměti, že v případě, že si práci rozdělíte na více dní, je potřeba nedokončenou pergolu důkladně schovat pod nepromokavou plachtu. Neošetřené dřevo totiž může před noc navlhnout, což by v konečném důsledku znamenalo vyměnit takto poškozený materiál za nový.