Finance

Rodinné finance

Jak řešíte financování vaší domácnosti?

V dřívější době, kdy se výplata dávala v hotovosti měla moje babička s dědou tzv. obálkovou metodu. Oba dva donesli domů výplatu, dali to dohromady a pak to rozdělili do obálek na nájem, oblečení, jídlo, spoření apod. Nevím kolik těch obálek měli a jak jim tato metoda fungovala, ale nebyla to doba, kdy bylo zvykem brát si půjčky, a tak s jistotou akorát vím, že museli vyjít s tím co měli. Možná občas vybrali obálku šetření, když v nějaké jiné pochybělo, ale určitě měli i obálku nečekané výdaje.

V době, kdy se výplaty vyplácejí na účet a každý z manželů má svůj účet si každý pár musí najít svůj způsob financování rodinných výdajů. Největší problémy mohou nastat, pokud jeden z manželů bere mnohonásobně vyšší plat než ten druhý. Je pak obtížné přispívat do rodinného rozpočtu stejným dílem.

peníze

Jednou z možností je založení třetího, společného účtu, kam oba posílají přiměřenou část ze své výplaty a ze společného účtu se hradí společné výdaje. Výhodou této metody je, že oba si mohou šetřit na svých účtech a také si své peníze utrácet, aniž by utrpěl rodinný rozpočet. Vést rodinné účetnictví s rozumem, to znamená, že se nedostaneme do mínusu a tím pádem do dluhů. Pokud máme ve svých financích jasno, nemusíme se obávat vzít si např. hypotéku na stavbu domu https://nebankovnihypoteky.net/nebankovni-hypoteky-jako-reseni-na-vsechno/. Víme, kolik jsme schopni měsíčně splácet, a přitom vést spokojený život.

prasátka

V každé domácnosti je potřeba dohlídnout, aby příjmy byly vyšší než výdaje. Život nám přináší nejrůznější situace a je třeba být připravení i na dočasný výpadek příjmu, tzn. mít něco našetřeno, říká se, že minimálně tři výplaty. Je to sice hezká myšlenka, ale mnohým se to nepodaří. Pak nezbývá než pečlivě hlídat výdaje a na čas se uskromnit. Určitě bude zase líp.