Záludnosti podkrovního bydlení
Jestliže plánujete podkrovní bydlení a připravujete se na jeho rekonstrukci, je dobré myslet na několik věcí již předem. Originalita půdních bytů je velice lákavá, obzvláště když je byt v centru města. Panoramatické výhledy do okolí a na střechy okolních domů jsou vždy úchvatné. Půdní byty prostě mají určité kouzlo. Je ale třeba počítat s jistými komplikacemi, které mohou vzniknout při rekonstrukci těchto půdních bytů.
Okna
Jako první věc, na kterou je třeba si dávat pozor, jsou okna.
o Jestliže se zaměříme pouze na okna střešního typu, budeme mít během letních dní v bytě jako ve skleníku. Máme-li v podkrovním bytě pouze střešní okna, není zde žádná možnost vytvořit pořádný průvan, aby nám byt vyvětral. Navíc, pokud je pootevřené střešní okno nějakou dobu bez dozoru, hrozí při deštích zatečení vody do bytu a také láká zloděje. Z tohoto důvodu, pokud a kde je to možné, si nechte vestavět do bytu i okna svislá.
Zpracování projektu
o Při rekonstrukci je třeba dbát na kvalitní zpracování projektové dokumentace a také na její dodržování, neboť by se například nedodržení skladeb střešního pláště pěkně vymstilo.
o Dále je třeba si ohlídat v půdním bytě provedené izolace, a to jak tepelné, hlukové, tak i hydroizolační. V případě nesprávné špatné akustické izolace byste mohli vědět o naprosto každém šustnutí v domě.
o Problémem při rekonstrukci půdního bytu může být i nekvalitní a odbyté provedení detailů. Lajdácké práce by v budoucnu mohly mít neblahý dopad na bydlení, jako je například výskyt plísní, nebo houby dřevomorky.
o Nachází-li se podkrovní byt v památkově chráněných lokalitách, je potřeba přizpůsobit půdní byt okolí, aby jeho výstavba nepůsobila rušivě.
Souhlas s výstavbou bytu
o Rekonstruujeme-li podkroví, je potřeba, aby povolení ve výstavbě vydal nejen stavební úřad, ale budete potřebovat i povolení majitele domu. Souhlas s rekonstrukcí by potom měli dát i další nájemníci v domě.